Ведення сімейного бюджету — одна з кращих звичок. Ви здивуєтеся, скільки зайвих грошей з’явиться у вашому гаманці, скільки ресурсів виявиться в родині, варто лише почати скрупульозно враховувати доходи і витрати. «А, що там враховувати, і так нічого немає» — це типове міркування бідних людей. Вони бідні не тому, що вони мало заробляють, а на 90% саме тому, що так розмірковують. Довгі роки планування сімейного бюджету навчили мене простій істині — у важкі часи, коли з грошима дійсно напряг, вести облік особистих фінансів подвійно, втричі необхідно!
Вести сімейний бюджет можна записуючи кожну витрату та дохід просто в блокноті. Можна робити це і на комп’ютері, використовуючи Exel, але краще за все з цією задачею справляються спеціальні програми які можна установити як на комп’ютер такі на телефон. Але детальніше про це поговоримо пізніше.
А поки розповім в загальних рисах про те, як можна планувати сімейний бюджет.
Можна завести зошит з пафосною назвою «Ведення сімейного бюджету» зі складеними навпіл і загорнутими всередину листами, на кожному з яких написати приблизно наступне:
квартплата
харчування в школі дітям
інтернет, кабельне, домофон
музична, художня школа
кредит
кишенькові гроші дітям
гроші дітям на купівлю хліба і молока
проїзні квитки дітям
Це ті платежі, які потрібно робити обов’язково, в будь-якому випадку, тому краще резервувати кошти для них заздалегідь і без всяких розмов.
Знімаючи гроші з картки, я доцільно залишати там певну суму (наприклад 10%) — це забезпечить «фінансову подушку» на непередбачені випадки. З жахом згадую часи, коли я цього не робила — відчуття паніки в кінці кожного місяця забезпечено: грошей немає і взяти їх нізвідки. Зараз же, знаючи, що на крайній-крайній випадок, якщо раптом будемо вмирати з голоду, можна буде піти і зняти трохи грошей, відчуваю себе набагато більш спокійно і впевнено. Хоча намагаюся ці гроші не чіпати і на них не розраховувати.
Якщо чекають великі витрати (наприклад, пластикові вікна), необхідно скоротити повсякденні витрати, залишаючи «подушку» в недоторканності. І до речі, у грошей на картці менше шансів бути витраченими, ніж у лежачих, скажімо, в тумбочці. Інший раз проста лінь дійти до банкомата може зупинити напад шопоголізму.
Та частина грошей, що відправляється в гаманець «на прожиття», подумки ділиться на 4 тижні. Раз на тиждень підводьте фінансові підсумки — що куплено, скільки витрачено. Якщо витрати перевищили план, врахуйте це при плануванні наступного тижня — скажімо, скдадайте більш скромне меню.
В останній день місяця доцільно скласти фінансовий звіт за весь місяць – чи всі платежі проведені, чи уклалися в заплановану суму, чи є борги, фіксуйте залишок, складайте план на наступний місяць.
У наступних постах на тему ведення сімейного бюджету поговоримо:
— про те, як правильно ходити по магазинах;
— проведемо огляд програм для ведення сімейного бюджету.