TORCH-інфекції — це група захворювань, переважно вірусів, в яку входять токсоплазмоз, краснуха, цитомегаловірус і герпес. Вони широко поширені і для більшості людей не є небезпечними (легко переносяться і формують стійкий імунітет).
Єдина категорія людей, якій не варто стикатися з TORCH-інфекціями — це вагітні. Чому? Насправді будь-яка інфекція в період вагітності не тільки небажана, але і може бути потенційно небезпечною, як для матері, так і для дитини, оскільки тканини плоду являють собою найбільш комфортне середовище для розвитку вірусу. Особливо небезпечні ті збудники, які здатні проникати через плацентарний бар’єр, тобто передаватися внутрішньоутробно від матері до дитини.
Наслідки цього можуть бути згубні — завмирання плоду, мертвонародження, важкі патології і дефекти плоду.
У самої матері захворювання може протікати практично безсимптомно, тому виявити його досить складно. Варто відзначити, що все це справедливо в тому випадку, якщо первинне інфікування відбулося саме в період вагітності (особливо небезпечний перший триместр, коли йде активне формування органів і систем дитини).
Якщо ж жінка перехворіла даними захворюваннями, або ж одним з них раніше, хвилюватися не варто.
Як виявити TORHС-інфекції?
За даними ВООЗ, вірусом герпесу уражено понад 90% дорослого населення Землі, а цитомегаловірусом — близько 60%. Значить, більша частина жінок репродуктивного віку вже зустрічалися з ними і мають імунітет. Однак покладатися тільки на цей факт все-таки не варто.
Перед планованої вагітністю рекомендується здати аналіз крові на наявність антитіл до TORCH-інфекцій. З його допомогою можна виявити не лише «сліди» інфікування, але і їх статус — активний чи ні.
Про це розкажуть різні комбінації імуноглобулінів — IgM і IgG. IgM — антитіла, що виробляються в гострі періоди захворювання. IgG свідчать про те, що інфекцію вже подолано і вироблені відповідні антитіла.
Якщо ж в крові не виявлено ніяких маркерів, то жінці необхідно бути гранично обережною і прийняти необхідні заходи. Наприклад, від краснухи можна вакцинуватися (якщо вакцинація не була проведена в дитячому віці або імунітет не сформувався), але не раніше, ніж за 3 місяці до планованого зачаття.
Якщо обстеження на TORCH-інфекції не було проведено до вагітності, його роблять на ранніх термінах всім майбутнім мамам.