Колись давно, ще в студентські роки, помітила я нозі у себе невеличкий прищик. Не задумуючись про наслідки, я його просто здерла. Якби я знала, що буде потім…. Вже на наступний день, «прищик» почав пухнути. Дуже швидко я вже не могла стати на ногу, а «прищик» нагадував собою величезну синю гулю. Із студентського медпункту мене відправили у поліклініку, до хірурга… Там мене чекало страшне – без усіляких церемоній, навіть не чекаючи поки подіє анестезія, хірург розітнув фурункул і вставив дренаж…
Додому я ледве дійшла, і то, за допомогою друга. Кілька наступних днів я не могла навіть піднятись з ліжка. У гуртожитку мені допомагала сусідка по кімнаті. Рана страшенно кровоточила… Я ходила кульгаючи на перев’язки, а потім поїхала додому і ще тиждень залічувала самостійно, промиваючи рану травами, соком алое, та приймаючи антибіотики… На нозі залишився страшенний шрам, «дякуючи» якому я довгий час не могла дозволи собі ходити у спідниці….
І що говорити, мені було 17! Я вже, як би, була дорослою людиною. Але ж фурункул може з’явитися у будь-кого. Особливо в зоні ризику діти.
Давайте детальніше розберемося у цьому питанні.
Фурункул у дитини є не тільки неприємним захворюванням, але і досить-таки небезпечним явищем. По-перше, у дітей порушується загальний фізичний стан, а по-друге один невеликий фурункул може призвести до серйозних ускладнень. Що ж таке фурункул?
Фурункул або, як називають це захворювання у народі, чиряк — це запалення гнійного характеру, яке з’являється на шкірі частіше за все внаслідок потрапляння бруду або гнійних бактерій. Таке запалення може з’явитися на шкірі у будь-якій частині тіла, але в більшості випадків воно з’являється на місцях, що мають волосяний покрив. Що ж є причиною появи фурункула у дитини?
Причини появи фурункула діляться на два типи: внутрішнього характеру і зовнішнього.
Причинами зовнішнього характеру є:
- Алергія з висипаннями на шкірі;
- Бруд на тілі і на руках, недотримання елементарних правил особистої гігієни;
- Порізи або рани на тілі, як правило, необроблені;
- Забиті пори. В основному це трапляється внаслідок рясного потовиділення.
Фактори, які можуть стати причинами зовнішнього характеру для появи фурункула можна обійти стороною, виконуючи найпростіші вимоги до гігієни. З причинами внутрішнього характеру все набагато складніше.
Причини внутрішнього характеру:
- Захворювання, пов’язані з проблемами в роботі травної системи, нестача корисних бактерій, незадовільна мікрофлора кишківника;
- Загальне ослаблення імунітету;
- Захворювання, пов’язані з порушенням обміну речовин;
- Погіршення функціонування нервової системи;
- Знижений гемоглобіну або анемія;
- Перенесені важкі захворювання. Чиряк може бути їх наслідком;
- Порушення роботи ендокринної системи або захворювання, пов’язані з нею. Цукровий діабет не виняток;
- Переохолодження або перегрів організму;
- Фізична або розумова перевтома.
Насправді, причин для прояву фурункула у дитини безліч. І уникнути появи фурункулів в одиночному вигляді дуже складно. Так як у дітей це явище досить поширене, батькам необхідно навчитися виявляти його виникнення на ранній стадії і постаратися не плутати з яким-небудь іншим.
Головним, видимим симптомом є, власне, поява гнійного запалення. Проте існують і додаткові симптоми, за якими можна визначити дану хворобу:
- Погане самопочуття дитини, можливі головний біль або запаморочення;
- Відсутність апетиту, при цьому може бути нудота або навіть блювання;
- Можливо підвищення температури тіла, слабкість, сонливість.
Для того щоб почати правильне лікування, необхідно переконатися, що це саме дане захворювання. Точно визначити це зможе тільки фахівець, тому при прояві будь-яких симптомів слід негайно звертатися до лікаря. Ні в якому разі не рекомендується займатися самолікуванням: використовувати мазі без призначення і тим більше вичавлювати гній з фурункулів. Це може призвести до незворотних наслідків, які можна буде вирішити тільки хірургічним шляхом і прийомом антибіотиків.
Помітили незрозуміле почервоніння чи гнійничок у дитини? Одразу звертайтесь до дитячого дерматолога у Вінниці!
Будьте здорові!