Четверг , 21 ноября 2024
На замітку:
Головна / Діти / Виховання, дитяча психологія / Як правильно вчити дітей вирішувати конфлікти?
Дитячі конфлікти
Дитячі конфлікти

Як правильно вчити дітей вирішувати конфлікти?

Багатьох батьків турбує питання: як вчити дитину реагувати, якщо її б’ють. Давати здачі, скаржитися дорослим? Що робити? На ближню перспективу і на дальню? Така постановка питання дуже характерна для сьогоднішніх, на жаль, тривожних батьків. Їм хочеться прямо зараз, прямо відразу, навчити дитину всьому, що тільки має і зможе захистити її від бід та небезпек у всьому подальшому житті. Раз і назавжди!

Універсального рецепту немає

Прагнучи до цього, потрібно знати: захистити своє дитя конкретними вказівками, як чинити, та ще й на перспективу – «завжди бий; ніколи не бий; завжди скаржся на забіяк; ніколи ні на кого не жалійся», і взагалі будь-якими конкретними вказівками на всі випадки життя, у будь-якій сфері соціальних відносин, неможливо. Але дорослі можуть і повинні навчити дітей основним правилам, а саме відношенню до себе і до інших в світі, де всі ми з усіма пов’язані.

Перше таке правило – це ставлення до себе як суверенної особистості, яка володіє безумовним правом на безпеку і захист. Просто кажучи, дитина має знати: бити людей не можна, ні йому – інших, ні іншим – його. На практиці це правило означає дві речі:

— дитині не дозволяється першою проявляти фізичну агресію. «Не можна бити хлопчика!» — Говорить мама, відтаскуючи свого малюка, який тумаком намагається боротися за справедливість з шустрячком, який вихватив у нього з рук машинку;

— дитина повинна твердо знати, що має право на захист від будь-яких зазіхань на його свободу і власність, і це принципово важливо! – що батьки завжди його захистять. «Ця машинка – Денискіна, поверни йому», — повинно бути неодмінною продовженням описаного конфлікту.

З цього випливає, що дитина, особливо маленька – але і підліток, якщо його самостійного ресурсу в даний момент не вистачає – може і повинен звертатися до дорослих за допомогою, коли на нього спрямована агресія.

Принцип невтручання?

Зручна для багатьох дорослих позиція «у дитячі конфлікти втручатися не треба, самі розберуться» — це міфологія. Навчитися розбиратися, як і у всьому іншому в області комунікації, діти можуть тільки на прикладах відносин і поведінки дорослих. Втручатися в їх конфлікт – це і означає їх вчити.

Чи можна дозволяти дитині давати здачі?

У певному віці можна і навіть потрібно. Принаймні, в певному віці (до 4-5 років) не слід дитину за таке лаяти. Зрозуміло, прикладом поведінки в конфліктній ситуації має бути прагнення домовитися, навчитися вирішувати конфлікти словами. Цього неодмінно треба вчити. Але маленька дитина, коли на неї нападають, в першу чергу повинна бути впевнена у своєму праві на самозахист. І не повинна боятися вдарити у відповідь.

Придушувати агресію, особливо в ранньому віці, взагалі небезпечно. Звичайно, дорослі вчать дітей її усвідомлювати і виражати безпечним для оточуючих способом. Але на будь-яке навчання потрібен час і певна зрілість. Поки що, зовсім малюкам, не можна забороняти вдарити у відповідь на удар. Але при цьому дитину треба вчити «не розходитися», не накидатися на кривдника в пориві «повністю знищити» його. «Годі-годі, не розіходься, він вже все зрозумів», — необхідна реакція на те, як ваш малюк вирішив відстоювати свої права кулаками. І тут же треба показати приклад того, як далі вирішувати конфлікт на договірній основі.

Це ж дівчинка!

Окремі питання на цю тему завжди виникають у батьків дівчаток. З ними-то як бути? Їм можна битися? Як не перетворити їх у «ябед», як уникнути небезпеки того, що вони будуть маніпулювати своєю «дівчачистю», слабкістю?

Дівчатка, будучи повноцінними «суб’єктами права», володіють всіма тими ж правами і обов’язками, що і хлопчики. Так, вони теж мають право відпихнути і стукнути кривдника, і теж не мають права першими виявляти фізичну агресію. Дівчатка, як і хлопчики, повинні бути впевнені, що їх захистять – батьки, дорослі, старші діти. Але я непогано ще і вчити дівчаток усвідомлювати свою природну привілегію – вміння примиряти, втішати, діяти, виходячи з доброти і милосердя. Дівчинка, яка після штовхання і взаємних стусанів, готова – щиро, примушувати не треба, але варто запропонувати , – підійти до кривдниці, сказати: «Мені жаль, що ти плачеш. Давай миритися» і протягнути «іграшку розбрату» покараною забіяці, буде володіти додатковим, дуже потрібним, вмінням вирішувати конфлікти. А в подальшому – і попереджати їх. А, може бути, цьому варто вчити і хлопчиків?

Читайте також

Вігвам замовити

Ігри з вігвамом

Попросила донечку підібрати мені список її улюблених ігр з вігвамом. І звичайно перша і найулюбленіша: …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

return_links(); ?>