Мами маленьких діток часто стикаються з такою проблемою, як «ацетон». Що це таке? Як і від чого виникає, та що робити? На ці питання спробую відповісти у статті. Зразу хочу попередити: стаття не зовсім медичного характеру. Це скоріше власний досвід мами двох діток.
Стикалися ми з ацетонемічним синдромом (АС) не один раз. Варто відмітити, що причини виникнення даної проблеми практично завжди різні, і наслідки різні. Все, власне, залежить від самої причини. Але спочатку давайте розберемо, що саме означає діагноз «ацетонемічний синдром у дітей».
Отже, в основі ацетонемічного синдрому лежить нестача глюкози, яка провокує появу кетонових (ацетонових) тіл у крові дитини — це, якщо коротко і зрозуміло. Симптоми початку ацетону у дитини можуть бути різні і досить індивідуальні. Все залежить від концентрації кетонових тіл.
В основному ацетон у дітей має такі симптоми:
- Нудота та блювання;
- Блідість, в’ялість, головний біль;
- Дегідратація (обезводнення), різка втрата ваги;
- Підвищення температура тіла (від 37,5 і вище)
- Біль у животі, діарея;
- Характерний запах ацетону з роту (крім цього запах ацетону може мати сеча або кал дитини, рвотні маси);
- Іноді можуть виникати судоми.
Що ж може викликати ацетонемічний синдром у дітей? Причини настільки різні… Та частіше всього це порушення обміну речовин в наслідок вживання незвичної їжі або пиття. В досвіду скажу що це може бути морозиво, сік (навіть дитячий, але з магазину), жирніша, ніж звичайно їжа.
Лікарі звертають увагу і на такі причини виникнення ацетону у дітей:
- Вірусна інфекція;
- Стрес (біль, переляк), різка зміна середовища перебування;
- Надмірні фізичні навантаження, перевтома;
- Перегрів на сонці, надмірна втрата вологи.
Крім того, медики виділяють два види ацетонемічного синдрому у дітей. Первинний (або ідіопатичний) АС виникає у здорових дітей від 1 року і, приблизно, до 13 р. Зазвичай, це діти вразливі емоційно, легко перезбуджуються, погано сплять та швидко втомлюються. Для них і характерні симптоми перераховані вище. Скажу, що мої малята мають саме таку конституцію, тож відносяться до першого типу.
Вторинний ацетонемічний синдром виникає у дітей на фоні основного захворювання, найчастіше це:
- цукровий діабет,
- тиреотоксикоз,
- інфекційний токсикоз,
- черепно-мозкові травми,
- проникнення токсинів в печінку,
- гемолітична анемія,
- голодування.
Що робити при виникненні симптомів ацетонемічного синдрому у дитини?
У даному абзаці розкажу, як діяти коли, як то кажуть «ні звідки» виникають симптоми ацетону, або ж, простіше кажучи, при первинному АС. При вторинному – перше, що мають зробити батьки – це звернутись за допомогою до лікарів.
Отже, ви помітили, що дитина веде себе не звично або ж з’явились певні насторожуючи симптоми, такі як підвищення температури чи блювання. Як перевірити, що це саме ацетон?
Перше, що вас має наштовхнути на думку – це запах. Якщо ж нічого подібного ви не відчуваєте, то варто збігати до аптеки та купити тести на ацетон. Змочивши невеличку стрічку у сечі дитини ви зможете оцінити ступінь ацетономії, якщо вона має місце.
Наступний крок – це об’єктивна оцінка стану дитини. Досвідчені батьки, зазвичай, виявивши ацетон не звертаються за медичною допомогою. Існує ряд методів, які непогано допомагають позбутися від ацетону вдома. Про них трохи пізніше. А зараз я перерахую випадки, коли необхідно терміново звертатися за допомогою медиків:
- У дитини сильне обезводнення і напоїти її неможливо (сильне блювання, діарея, або ж дитина капризує);
- Покрови шкіри дитини дуже бліді, вона в’яла, апатична;
- Висока температура, яка не падає після прийому ліків, або ж немає можливості збити температуру таблетками чи сиропом;
- При судомах і інших незрозумілих симптомах.
У таких випадках не слід зволікати та викликати швидку. Якщо ж стан дитини досить задовільний: дитина п’є багато рідини, температура не висока і ви знаєте причину виникнення ацетонемічного синдрому – ви маєте право залишатися вдома. Лікаря, звичайно, викликати треба, але госпіталізація не обов’язкова.
А зараз я розповім кілька випадків з досвіду, коли без госпіталізації обійтись було неможливо. Надіюсь, це комусь допоможе.
Власний досвід
Отже, вперше з поняттям «ацетон» ми зіштовхнулись коли донечці було 4 роки. Вона поїхала до бабусі на вихідні і по дорозі перегрілась. Ввечері у неї піднялася температура, не висока. Все списали на перегрів, і вранці, бабуся вирішила напоїти її молоком. Враховуючи те, що температура 37,5 трималась, цього не слід було робити. Але звідки їй було знати… Молоко дало непередбачувану реакцію і вже на протязі кількох годин у дитини температура піднялась до 39,7. Крім високої температури симптомів не було.
Ліки не допомагали, температура зменшувалась на кілька поділок на нетривалий час і знову росла. Було вирішено терміново везти дитину до лікарні.
Це було вперше. До того часу ми взагалі не знали, що таке ацетонемічний синдром і що з цим робити. Нам не відказали у допомозі і госпіталізували у обласній дитячій лікарні у діагностичне відділення…. Лікування тривало тиждень. В основному це були крапельниці з глюкозою та ліки для нормалізації обміну речовин, ну і дієта.
Вдруге, з ацетоном ми зіштовхнулись коли сину було 1 рік і 10 міс. Я намагалася його відлучити від грудного молока. Та, нажаль, нічого іншого пити він не хотів. На фоні цього і виник ацетон. Стресс+мала кількість вживаної рідини спричинили блювання, як кажуть «фонтаном». Тому навіть ту кількість рідини, яку він випивав, тут же «повертав». Враховуючи вік, неможливість напоїти, інтоксикацію і високу температуру, як наслідок, нам довелось звернутися до лікарні. Я писала про це у своєму неприємному відгуку про відділення для немовлят у обласній лікарні…
Втрете, з ацетоном ми «зустрілись» зовсім недавно. Обоє діток всмак поїли морозива… Старша донька легко перенесла. Температура була не висока. Велика кількість рідини і необхідні ліки зробили своє діло – вже на наступний день все минулось.
Син же трохи важче. Температура трималась 4 дні. Але вище 38,5 не піднімалась. Власне, на цей раз, ми справились вдома.
Як усунути ацетонемічний синдром у дітей у домашніх умовах?
Правило просте: необхідно відновити гідро ліпідний баланс та наситити організм достатньою кількістю глюкози.
З цією задачею прекрасно справляються такі розчини як: Регідрон, Хумана електроліт, мінеральна вода «Боржомі» без газу.
Для насичення глюкозою можна поїти дитину самим розчином глюкози, аптечним. Відкриваєте флакон і по чайній ложечці даєте дитині кожних 10 хвилин. Компот із яблук з ізюмом, чай. Ще практикують кока-колу, кажуть допомагає, але ми не пробували…
Нам відмінно допоміг такий препарат, як «Бетаргін».
Його необхідно розчинити у воді і давати аналогічно до сольових розчинів: по чайній ложці кожні 10 хв. Цей препарат, у наших випадках, найкраще справився з ацетон омічним синдромом у діток. Порекомендував нам його черговий лікар з дит. Обл.. лікарні, коли крапельниці з глюкозою не допомагали.
Якщо у дитини є порушення травлення можна скористатись таким препаратом як «Атоксіл», або «Ентеросгель». І ще одне, дуже важливе — це дієта. Звичайна їжа, легка, тушкована, варена. Ніяких солодощів, м’яса, молочних продуктів. Як правило, достатньо 10 діб.
Наголошую: я ні в якому разі не пропагую використовувати у лікуванні діток з АС методи зазначені вище. Лікування має призначатися лише лікарем!
На цьому моє «оповідання» про ацетон у діток завершую. Бажаю вам ніколи не стикатися з таким неприємним захворюванням! Всього найкращого!